Książka na prezent? Zainspiruj się!

Podczas rozmów, często zadawanym pytaniem jest „O czym piszecie?”. Choć pytanie jest bardzo zasadne, nie ma na nie prostej odpowiedzi. Autorskie Atelier to nie taśma produkcyjna tworząca setki podobnych do siebie książek. Każdy klient to inna historia, dlatego temat, czy forma książki mogą być absolutnie dowolne.

Książki, które piszemy często tworzone są jako prezenty-niespodzianki na liczne okazje. Czasami prezentem jest możliwość napisania książki (np. o obdarowywanym), innym razem to gotowa książka, którą możecie wręczyć swoim bliskim. Aby pomóc Ci w rozważaniach nad tematyką takiej książki, pozwól, że przedstawię Ci popularne „kategorie”, zwane także „motywami przewodnimi”, w których się poruszamy.

Rodzinny niezbędnik

Czasami wystarczy album ze starymi zdjęciami, innym razem rozmowa z babcią lub dziadkiem. Inspiracją do stworzenia książki o własnej rodzinie może być powtarzana od lat anegdota, albo kolejny jubileusz. Można sięgnąć do starych dokumentów i stworzyć drzewo genealogiczne, na podstawie którego snuć będziemy opowieść o kolejnych pokoleniach naszego rodu, albo wybrać jego jedną gałąź i bohaterami uczynić najbliższe nam osoby.

Nasza książka może mieć wielu narratorów, którzy tę samą historię będą opowiadać z własnej perspektywy, albo jednego, który ciężar wspomnień weźmie na swoje barki. Nawet jeśli okaże się, że nie dysponujemy zapleczem w postaci starych fotografii, dokumentów i pamiątek, to pozostaje jeszcze pamięć, której pokłady są niezmierzone. Możliwości jest wiele, a jedyne co nas ogranicza to własna wyobraźnia.

Wyjątkowe okazje

Kiedy zaczyna się wspólna historia? Nieraz od zabaw w piaskownicy, innym razem od randki w ciemno lub integracyjnego wyjazdu. Bywa, że żabkarz potrafi utonąć w oczach biegaczki, a pielęgniarka złamać serce kardiologowi. On nie pamięta daty, miejsca, ani godziny, ale ma wciąż przed oczami jej długie nogi w obcisłej sukience. Ona do dziś trzyma w szufladzie rachunek za dwie cole, na które zabrakło mu drobnych. Historia opowiedziana na dwa głosy ma niepowtarzalny urok, bo bywa zaskoczeniem nawet dla jej bohaterów. Może być inspirującym prezentem ślubnym dla nowożeńców, albo egzotyczną podróżą w przeszłość dla rodziców obchodzących złote gody.

Okazją do odkurzenia albumów i wspomnień  będą też jubileusze, rocznice i urodziny. Jeśli do projektu zaprosimy znajomych i rodzinę, może się okazać że o naszej bohaterce lub bohaterze wiedzieliśmy do tej pory naprawdę niewiele. Wspólne odkrywanie tajemnic może się okazać świetną zabawą, a lektura książki, w której wypowiadają się najbliżsi i przyjaciele, miłym zaskoczeniem nie tylko dla jubilata. Kanwą książki mogą być kulinarne eksperymenty wujka, albo jego dwanaście sposobów na uniknięcie prac w ogrodzie. Jeśli mamy jubilatkę, która kocha poezję, możemy do niej przemówić wierszem, a jeśli woli prozę, to postaramy się, by nasza opowieść miała ciekawą fabułę i wartką narrację.

Niezapominajki

Żyjemy tak długo, jak długo trwa pamięć o nas. A gdyby to, co chcemy, żeby przetrwało dłużej, zapisać? Książka poświęcona komuś, kto odszedł może być nie tylko hołdem złożonym tej osobie, ale i sposobem na oswojenie się z żałobą. Utrata kogoś bliskiego to bolesne doświadczenie, przez które musi przejść każdy z nas. Przemijanie nie oznacza jednak zapominania, bo gdy kończy się droga są jeszcze sny i wspomnienia.

Najgłębiej zapadają nam w serce najpiękniejsze chwile, którym często towarzyszy obiektyw aparatu. Klatka po klatce odtwarzamy klimat tamtych dni, obrazy ludzi, miejsc i wydarzeń, które chcieliśmy zatrzymać w kadrze. Przypominamy sobie dialogi, zabawne sytuacje i  historie, które nam towarzyszyły. A kiedy myśli i uczucia zaczynamy przelewać na papier, uświadamiamy sobie, że książka jest najbardziej trwałą formą pamięci o tych, którzy na zawsze pozostaną w naszych sercach.

Ja i Ty… My

Jeśli wierzyć Johnowi Grayowi, że mężczyźni są z Marsa a kobiety z Wenus, nie powinno nas dziwić, że męska przyjaźń jest tak różna od kobiecej. Panów łączy zazwyczaj wspólna aktywność, którą może być praca, sport lub majsterkowanie. To takie relacje, które określa się mianem „ramię w ramię”. Panie budują je „twarzą w twarz”, lubią się spotykać bez konkretnego celu, właśnie po to, by ze sobą pobyć i pogadać. A czy istnieje przyjaźń między kobietą i mężczyzną? Jeśli tak, to warto, by pozostał po niej jakiś ślad, chociażby w postaci książki.

Przyjacielskie relacje nieraz zaczynają się w przedszkolu lub szkole, innym razem łączą nas wspólne przeżycia, pasja lub czysty przypadek. Nikt nas nie zna tak dobrze, jak przyjaciel, który towarzyszy nam przez całe życie, więc to właśnie on może być najlepszym narratorem do opowiedzenia naszej historii. A jeśli ta historia warta jest dwóch bohaterów, to i z tym sobie doskonale poradzimy. Ponieważ wierzymy w to, że najlepszym przyjacielem człowieka może być pies, nie wykluczamy też takich pięknych historii. Chętnie posłuchamy i napiszemy o budowaniu relacji, dzięki którym nasze życie staje się bogatsze i nigdy nie jest samotne.

Firma słowem silna

Ile razy wracaliście myślą do trudnych początków? Ile razy opowiadaliście o nich dzieciom i wnukom, które nie odrywając głowy od smartfonów odpowiadały, że już to słyszały? A przecież sukces potrafi cieszyć, gdy można się nim dzielić. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią porę, by o historii tworzenia czegoś ważnego nie tylko dla nas, inni chcieli posłuchać.

Jeśli jesteście przekonani o tym, że to nie jest dobra pora na rozmowę, swoją historię możecie opowiedzieć nam. Po opowieść, którą zamkniemy w książce, będzie można sięgnąć w każdym momencie i o każdej porze. Ci, którzy będą do niej dojrzewać powoli, nie muszą się bać, że pytania, które chcieliby zadać za kilka lat pozostaną bez odpowiedzi. Dostaną do ręki publikację, która będzie ich prowadzić niczym elementarz, krok po kroku przez erę pionierów aż po czasy nowych rozwiązań. Przekonają się o tym jak trudne były początki i łatwiej zrozumieją determinację swoich poprzedników. Najważniejsze jest jednak to, że kiedyś będą mogli dopisać następne rozdziały do historii o tworzeniu czegoś, co już stało się ważne nie tylko dla nich.

Własne życie w zachwycie

Niektórzy do pokochania siebie potrzebują lustra, innym wystarczy autobiografia. Dobrze napisana może się stać inspiracją do kolejnych publikacji, bo opowiedzieć własne życie można na wiele sposobów. Możemy porywać inteligencją, zaskakiwać wyobraźnią, albo poczuciem humoru w zależności od tego, które wątki staną się myślą przewodnią naszej książki.

Jeśli wydaje ci się, że nie jesteś dość dobry na to, by mieć własną biografię, to znaczy, że jeszcze nie uwierzyłeś w to, jak ważna może być ta książka dla innych i jak ważna może być dla Ciebie. Opowiadanie o własnym życiu nie jest łatwe, a pisanie o nim to już nie lada wyzwanie. My potrafimy słuchać i potrafimy te opowieści przelać na papier tak, by bawić i wzruszać. Każdy dzień to kolejna kartka Twojej biografii. Nie pozwól, by pozostała pusta.

A jaka będzie Twoja książka?